HABERLER

yeni yılda emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca emekli, emekli maaşlarıın ne kadar olacağını merak ediyor. Gelecek sene emekli maaşları ne kadar olacak? Hangi sisteme göre emekli maaşlarına zam gelecek?

Emekliler maaşlara ne kadar zam gelecek diye merak ederken, toplu sözleşme müjdesi geldi. Yeni formül ile memur, SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasında farklı zam sistemleri son bulacak ve zam oranları enfslasyona bağlı olmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ‘Alt gelir durumundaki emeklilerimizle üst emeklilik geliri olan grup arasındaki makasın her dönemde biraz daha kapandığını göreceksiniz’ sözleri yankı uyandırırken, toplu sözleşme formülü fündeme geldi. Halen memur emeklilerinin zamları memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor. 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise ocak ve temmuzda bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ‘Tüm emekliler için toplu sözleşme yapılmalı’ çağrısı yapıyordu.

EMEKLİLERE ORTAK ZAM

Toplu sözleşmenin hayata geçirilmesi ile memur, SSK ve Bağ-KKur emeklisinin zammı bir arada belirlenecek. Düşük maaşlı olanlara iyileştirme de kolay olacak. Ayrıca zam oranı önceden bilinecek enflasyona bağlı olmayacak. Hükümet, Temmuz 2015’te, maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, enflasyon zammına ek olarak seyyanen zam yapmıştı. Toplu sözleşme zammı alan memur emeklisi bu zamdan yararlanamamıştı.

 

REKLAM / SPONSOR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER KAMPANYALAR

To Top