BANKALAR

KOSGEB sitesini faizsiz kredi çökertti

KOBİ’lere sağlanacak krediye gelen aşırı talep yeterli altyapısı olmayan KOSGEB’in internet sitesini çalışamaz hale getirdi.

Ekonomik durgunluktan en çok etkilenen kurumların başında küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) geliyor. Bankaların ekim sonu itibarıyla kullandırdıkları KOBİ kredileri 407 milyar 694 milyon TL’ye ulaşırken, takibe düşen kredi tutarı ise yılbaşından bu yana yüzde 38 arttı.

Ekonomik sıkıntıda olan esnaf, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 50 bin TL’lik faizsiz kredi desteğine başvuru için internet sitesine akın edince, sistem çalışmaz hale geldi. Kredinin tutarı ve ödeme şekli belli olmasına rağmen başvuru yapabilecek olan işletmelerde ne tür kriterlerin arandığına dair ayrıntıların açıklanmaması yüz binlerce esnafı umutlandırdı.

BANKALARIN İNİSİYATİFİNDE

15 bin kişiye verilecek olan krediye Türkiye’deki 1.2 milyon KOBİ’nin yarısından talep geldi. ‘İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği’ uygulaması ile verilen 50 bin lira üst limitli desteğin, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve 36 ay vadeli olarak KOBİ’lere sunulacağı açıklandı. Krediden yararlanabilmenin ilk şartı KOSGEB veri tabanına kayıtlı beyannamelerin güncel olması.

Krediye başvuru alınmamasına rağmen KOSGEB veri tabanında kayıt ve bilgi güncelleme sırasında yüzlerce KOBİ sisteme girdi. Ancak, internet sitesinin alt yapısı yoğunluk nedeniyle kilitlendi. Başvuruların 19-21 Aralık’ta yapılacağı belirtildi. Başvuru yapıldıktan sonra bankalar üzerinden kredi kullandırılacak, bu
kredinin faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Öte yandan, her bankanın destekten yararlanmak isteyenlerden farklı evraklar istemesi de süreci kilitleyen bir etken oluyor. KOSGEB bu destek kapsamında kullanılan kredinin faizini karşılamakla yükümlü ancak, krediyi verip vermemekteki karar bankalara ait. İşletme sahiplerine krediyi kullanmak istedikleri bankaya gitmelerini öneren mali müşavirler, öncelikle bu krediyi almak için gerekli kriterlere sahip olunup olunmadığının sorgulanması gerektiğine dikkat çekiyor.

15 bin temiz sicilli KOBi bulamazsınız

VERGİ Uzmanı Yeminli Mali Müşavir ve SÖZCÜ yazarı Nedim Türkmen, KOSGEB’in faizsiz kredisinin ayrıntıları hakkında hiçbir açıklama yapılmadığını söyledi. Türkmen, “Kaç kişiye verileceği belli değil,
esnafı muhasebecilere yönlendiriyorlar. Teknolojik altyapısı hazır değil. Vergi dairesine, SGK’ya borcu olmayacak, kredisi takibe takılmış olmayacak. Bu kriterleri baştan açıklamayıp beklentiler yaratılıyor.

Zor durumdaki esnaf da hücum ediyor. Kredi verilecek KOBİ 15 bini geçmeyecek. Bu kadar temiz sicilli KOBİ bulamayız ülkede. Özellikle Anadolu’da başvurularda patlama yaşanıyor” dedi.

REKLAM / SPONSOR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER KAMPANYALAR

To Top