HABERLER

Bankaların yılbaşı kredisi fırsatları

Yeni yıl yaklaşıyor. Peki ihtiyaç kredisi kullanmak için doğru zaman mı? Kredi karşılaştırma sitesi bankakampanyalari.com, vade bazında en hesaplı kredi fırsatlarını karşılaştırdı.

2016 yıl sonunda faiz oranları en dip seviyeye ulaştı. Bugün kullanılacak 20 bin TL kredi için 36 ay vadede oluşacak toplam maliyet 3 ay öncesine göre yaklaşık 500 TL, yılbaşına göre ise 1.200 TL daha düşük.

Kredi karşılaştırma sitesi bankakampanyalari.com üzerinden 20 bankanın teklifleri karşılaştırıldığında vade bazında en kazançlı yıl sonu kredi teklifleri şu şekilde:

Kredi faiz oranlarının geçtiğimiz dönemdeki değişimi için ihtiyaç kredisi faiz oranları değişim grafiğini inceleyebilirsiniz.

KREDİ FAİZ ORANI EN UYGUN BANKALAR

20 bin TL kredi ve 48 ay vade için yapılan sorgulamada en iyi teklifi veren ilk 3 banka sırasıyla, Burgan Bank (%1,23), Türkiye İş Bankası (%1,24) ve Bank Pozitif (%1,29) olarak sıralandı.

İhtiyaç kredisi veren tüm banka ve finansman şirketlerinin teklifleri analiz edildiğinde ise ortalama faiz oranının 48 ay vadede %1,34 olduğu görülüyor. Bu durumda aralık ayında en iyi faiz oranı ile ortalama arasında 11 baz puanlık fark oluştu. Kredi maliyetleri karşılaştırıldığında ise piyasa ortalaması ile en iyi faiz oranı arasında 20 bin TL kredi ve 48 ay vade için 700 TL maliyet farkı oluşuyor. Özetle, aralık ayında en iyi orana ulaşmak için bankaları karşılaştırıp araştırma yapan tüketici ortalama 700 TL kârlı çıkıyor.

UZUN VADELİ İHTİYAÇ KREDİSİ TALEBİ ARTTI

Eylül ayında yapılan düzenleme ile ihtiyaç kredileri artık 48 ay vadeye kadar kullanılabiliyor. Bu da talep edilen vade aralığının yukarı çıkmasına sebep oldu. Hesapkurdu.com verilerine göre vadelerin 36 ay ile sınırlandığı dönemde talebin %70’i 36 ay vade için gelirken, bugün %35 oranda 36 ay vade %40 oranda 48 ay vade tercih ediliyor.

DOĞRU ZAMAN MI?

2017 başında faiz oranlarının yukarı çıkma ihtimali yüksek. Her sene yıl sonunda kampanyalı kredi fırsatları oluştuğunu ancak ocak ayında kredi faiz oranlarının bir kaç puan yukarı çıktığını gözlemlediklerini belirten, özellikle konut kredilerinde fonlama maliyetinin bankaları zorladığını ve kredi faiz oranlarının artmasını beklediklerini ekledi.

REKLAM / SPONSOR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER KAMPANYALAR

To Top