HABERLER

2017’de Morgan Stanley’in dolar tahmini 3.70

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye için 2017 yılı dolar tahminini 3.70 lira olarak açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘başkanlık sistemi’ni de içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklifin haftaya Meclis’e geleceğini açıklamasının hemen ardından TL hızlı düşüşe geçmiş, dolar 3.50’nin, avro 3.72’nin, sterlin de 4.43’ün üzerine çıkmıştı.

Altı ayda 3.60 olabilir

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Morgan Stanley analistlerinin bir e-posta notunda, doların lira karşısında altı ay içerisinde 3.60 seviyesine geleceği belirtilirken, 2017 yıl için öngörüsü 3.70 oldu.

Söz konusu tahminlerin beklenenden daha hızlı gerçekleşmesinin muhtemel olduğu uyarısı yapılan raporda, hükümetin döviz alacaklarını liraya çevirmeye dönük söylemlerinin, liradaki zayıflığın sebeplerinden çok kur sorunlarının yol açtığı sorunların çözümünün hedeflendiği kaydedildi.

Hükümetin dolar tahmini ‘fena şaştı’

Kasım 2015’te hazırlanan orta vadeli programda (OVP) 2016 yıl içi dolar hedefi 3 lira seviyesindeydi. Ancak Merkez Bankası’nın kasım ayı beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru tahmini 3.12 TL’den 3.34’e yükseltilmişti.

Dün ABD’li banka J.P. Morgan, Türkiye’de dolar için yıl sonu beklentisini 3.5 lira olarak açıklamış, ancak uluslararası kredi derecelenirme kuruluşu Fitch’in tahmini 3.35 olmuştu.

REKLAM / SPONSOR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER KAMPANYALAR

To Top